!  !

«Іти на зустріч людям та слухати їх.» - Василь Дебелий, голова Люхчанської сільської ради.

Робота в органах місцевого самоврядування ніколи не була спокійною, розміреною чи передбачуваною. Тим більше коли сільська рада об’єднує чотири села. Саме стільки населених пунктів відноситься до Люхчанської сільської ради (Люхча, Глушиця, Обірки, Дубки). І в кожного з них свої проблеми.
Чим зараз живе село і що роблять депутати сільської ради для покращення життя селян? На ці та інші запитання дав нам відповідь голова Люхчанської сільської ради Василь Дебелий.

Доброго дня, пане Василь, розкажіть трохи про себе? Де працювали до того як стали сільським головою?
Доброго дня, Наталю, після закінчення Рівненського університету водного господарства та природокористування за спеціальністю «Землевпорядкування та кадастр», працював у землевпорядній організації ДЗК (Державний земельний кадастр) інженером-землевпорядником, потім у Сарненській Райдержадміністрації головним спеціалістом дозвільного центру, закінчив навчання по підприємництву і став приватним підприємцем. Займав посаду головного спеціаліста із земельних питань у міській раді, де пропрацював 5 років. В листопаді 2015 року був обраний головою Люхчанської сільської ради. На даний час я здобуваю другу вищу освіту за спеціальностю «Теплогазопостачання та вентиляції».

Як у вас часу на все вистачає, адже на новій посаді напевно роботи багато?
Роботи, звичайно, вистачає, але вчитись потрібно завжди чомусь новому щоб розвиватись. А навчатись я дуже люблю.

Це хороша якість (обоє посміхаємось). Як працюється на новій посаді? З якими труднощами зіткнулись?
Відверто кажучи, нелегко. Великий об’єм робіт в зв’язку з тим, що довгий час в сільській раді нічого не робилось. Тому цих три місяці ми наводимо лад в документації замість того щоб втілювати всі плани та задуми в реальність. Хоча намагаємось все це поєднувати і виконувати свої передвиборчі обіцянки.
Як зараз живе село?
Село на даний час знаходиться у складному становищі, але ми хочемо зробити все для того щоб це змінити. Проте, люди не вірять чиновникам і сприймають всі впровадження негативно. Ми намагаємось все ж повернути довіру громади і зробити все щоб бути ближчими до неї. Зміни – це завжди важко, тим більше, зважаючи на ситуацію в країні, та ми налаштовані покращити життя на селі і повернути владу обличчям до людей.
Ви рішуче налаштовані на зміни, а що вже встигли зробити для селян?
Як я вже говорив, ми намагаємось, перш за все, навести лад в документації і почати все з чистого аркуша, тобто з початку. Для забезпечення надійного та якісного постачання електроенергії споживачам населеного пункту села Люхча на ново відведених масивах надано дозвіл на розробку проекту електрифікації нових вулиць та розпочато виготовлення проектів, на які передбачено 100 тис. грн. та 60 тис. грн. на трансформатор. Провели масштабне прибирання території, як кажуть у народі «суботник». При першому прибиранні було 10 чоловік, а на наступному вже близько 20ти бажаючих, тобто люди починають згуртовуватись. Також влаштували прибирання прилеглих територій сільської ради та будинку культури села Люхча; 6 лютотого цього року відповідно до прийнятого рішення виконавчого комітету Люхчанської сільської ради «Про затвердження акту обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню» за підтримки небайдужих мешканців села розпочаті роботи по зрізці аварійно-небезпечних дерев (тополь). З 37 аварійних дерев протягом двох днів було зрізано 18, які порізали та завезли до родин учасників АТО. Розпочали роботи по поточному ремонті приміщення залу в будинку культури в Люхчі та в Обірках всередині приміщення бібліотеки.
Ви активно допомагаєте учасникам антитерористичної операції?
Звичайно. Всі учасника АТО, а їх в селі є 19, забезпечуються дровами. В грудні минулого року на великому ринку в Сарнах, що біля стадіону «Мрія», відбувся черговий збір коштів для учасників бойових дій. За моїм розпорядженням розпочали акцію «Допоможемо Українській армії» та організували пункти збору допомоги на території сільської ради, а саме в приміщенні сільської ради, клубу в Глушиці та в школі села Дубки. Відповідає за все закріплена людина, яка веде журнал обліку надходження та журнал видачі допомоги учасникам операції. Спільними зусиллями ми зібрали та передали посилки двом учасникам АТО через відділення «Нова Пошта». Передаємо саме іменні посилки, адже так ми можемо переконатись, що вони потрапляють за призначенням.
Для 25 дітей віком від 2ох до 14ти років чиї батьки є учасниками АТО до Дня Святого Валентина були надані подарунки за попередньою домовленістю з Віталієм Хомичем, місією «Братерство без кордонів». В цих подарунках було все шкільне приладдя та іграшки, дітлахи були дуже задоволені.
Як відомо, в місті відбуваються концерти та проводяться ярмарки, а як відпочиває село?
Ми намагаємось з підтримкою апарату сільської ради принести в сіру буденність села трішки свята. Тому в листопаді 2015 року відбувся концерт з нагоди престольного свята Архистратига Михаїла. За підтримки сільської ради, приватних підприємців, Сарненської райспоживспілки, Стрільського споживчого товариства та працівників культури було організовано свято Святого Миколая в Дубках, Глушиці та Люхчі. Жоден з дітей без подарунку не залишився. Напередодні Нового Року в будинку культури села Люхча відбулось новорічне віншування громади, куди були запрошені гурт з Сарн «Орбіти» (Перепелиця Роман та Русланов Віталій), саксофоніст з Рівного Тарас Пастушок та Народний аматорський вокальний ансамбль «Троян», під керуванням Ірини Вагнер.
Тобто, даруючи людям свято, ви тим самим повертаєте їхню довіру до влади?
Не лише довіру, а й посмішку. Ми даруємо людям хороший настій і почуття потрібності. Адже раніше подібні заходи проводились лише на папері. Тому потрібно показати громаді, що про них справді думають і піклуються.
Влаштовуючи свята ви не забуваєте і про молодь та дітей, так?
Безумовно, адже треба молодь зайняти, щоб вони не проводили свій вільний час в кафе, як це дуже часто можемо спостерігати. Намагаємось задіяти всі сили щоб діти знали, що про них думають і дбають. Плануємо робити гуртки та секції для юних жителів села.
Для сільської ради та прилеглої території заплановані якісь зміни?
Звісно, адже є прислів’я: «Господаря видно по його хаті». Тому ми наводимо лад і в сільській раді. Зокрема, розпочали ремонт в приміщенні, а на прилеглій території провели чистку дерев, частково встановили огорожу з металевої сітки, адже 5 років сільська рада була розгороджена. Замовили дві лавочки, які будуть встановлені біля сільської ради, щоб люди змогли відпочивати. Також плануємо встановити стенд оголошень, щоб жителі змогли читати новини та ознайомлюватись із заходами, які відбудуться найближчим часом.
З якими проблемами люди найчастіше до вас звертаються?
Першою і найболючішою проблемою для селян стала земля в Дубках. Адже раніше звертались за ділянками всі кому не лінь, писали заяви з Дубровицького, Зарічнянського, Володимирецького районів і з Чудля та Сарн. Проте, ми прийняли рішення, в першу чергу, забезпечити жителів села Дубки, а решту ділянок залишимо в резерві для учасників АТО.
Не менш важливим питанням є автобусний маршрут до Сарн, людям проблематично було добиратись на 8.00 год ранку на роботу до міста. Тому з 1 лютого за домовленістю з ПрАТ «Сарненське автотранспортне підприємство - 15640» введено новий рейс «Сарни-Люхча» о 7.10 год.
Як зараз справи з фінансуванням? Чи в достатній мірі надходять кошти до сільського бюджету?
Субвенція надходить з районного бюджету лише на дошкільну освіту та культуру. Решта коштів до сільського бюджету надходить за рахунок єдиного податку. Якщо брати до уваги те, що бюджет складає 1,5 млн. грн., а з них субвенція майже 1 млн. грн., то на розвиток села залишається дуже мало. Потрібно ще врахувати, що в 500 тис. грн. входить зарплата, електроносії та кошти якими необхідно забезпечити працівників сільської ради, тобто відпускні та відрядні і на те щоб втілити всі плани для села коштів, як ви розумієте, замало.
Що плануєте робити для збільшення бюджету?
Прийнято рішення про початок виготовлення проектних документацій для аукціону шести земельних ділянок для підприємницької діяльності (зупинки з торговими павільйонами, магазини). Ще одним надходженням до бюджету стане надання частини приміщення сільської ради в оренду приватним підприємцям для розміщення аптеки. Адже аптеки в сільській раді немає, а це є необхідним для села.
Розкажіть про заплановані роботи на 2016 рік?
В цьому році ми плануємо вивезти побутові відходи, тобто сміття, провести освітлення центральних вулиць Люхчі, Дубків та Глушиці, грейдерування та влаштування біло щебеневим покриттям доріг, замінити підлоги в будинку культури села Люхча, замінити вікна в клубі села Обірки та ввести рейс Сарни-Дубки.(65 тисяч гривень - трансформатор, 60 000 освітлення центральних вулиць Люхчі та Глушиці, 100 000 проекти на електропостачання, 70 000 ремонт доріг - грейдерування та білощебеневе покриття)
Які головні засади чи принципи важливі для вас, як сільського голови?
Іти на зустріч людям та слухати їх. Звичайно не всі це розуміють і сприймають. Та я налаштований довести до людей, що все це робиться не для сільської ради, а, перш за все, для них.

Розмовляла Наталія Мосійчук

Довідка. Перша згадка про село «Люхча» належить до 1577 року. Найбільш вірогідною гіпотезою є те, що воно було засноване в прирічковому случанському «люхті» - місці, де співають вітри, створюючи протяги. Тобто основою назви є слово «люфт»-люхч-люхча. Назва його змінювалась з плином часу: з 1855 до 1902 років воно мало назву «Люхче», а з 1946 року – Люхча.
Населення за переписом 2001 року складає 2216 чоловік.
Площа – 2,145 км2.

Віднедавна запрацював сайт Люхчанськиї сільської ради